28.4 C
Δευτέρα, 29 Ιουλίου, 2024

28.4 C

Ολυμπιακοί Αγώνες: Άνετη πρόκριση για τον Γκιώνη

Ο Παναγιώτης Γκιώνης προκρίθηκε στους «32» του πινγκ πονγκ στο πλαίσιο των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού.

Η εμπειρία του Παναγιώτη Γκιώνη «μίλησε» στα καθοριστικά σημεία της πρώτης μάχης του με τον Καναδό Έντουαρντ Λι (Ν.ο 22 του τουρνουά) στον γύρο των «64» του μονού ανδρών του πινγκ πονγκ των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού.

Ο 44χρονος Έλληνας πρωταθλητής, στην 6η παρουσία του στους Αγώνες, νίκησε εμφατικά τον Λι με 4-0 σετ (11-6, 11-8, 11-8, 11-4) και θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο, το βράδυ της Δευτέρας (29/7), τον Αμερικανό Κανάκ Τζα.

Ο Γκιώνης ξεκίνησε πολύ καλά απ’ το πρώτο γκέιμ, παίρνοντας από πολύ νωρίς προβάδισμα 5 πόντων (6-1 και 7-2), που τον οδήγησε εύκολα στο 1-0 (11-6).

Ο Λι προσπάθησε να ανεβάσει την πίεσή του, οδηγώντας με τα χτυπήματά του τον Γκιώνη μακριά απ’ το τραπέζι, όμως ο Έλληνας πρωταθλητής είχε εξαιρετικές αντιδράσεις, εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος του Καναδού κι έφτασε στο 2-0 με 11-8.

Στο τρίτο γκέιμ ο Λι πήρε ένα μικρό προβάδισμα με δύο πόντους (3-5), όμως ο 44χρονος άσος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και με εξαιρετικές επιθέσεις «γύρισε» το σκορ κι έφτασε στο 3-0 (11-8) μέσα σε 9 λεπτά.

Στο τέταρτο γκέιμ ο Γκιώνης συνέχισε στο ίδιο τέμπο, αλλάζοντας εντυπωσιακά το ρυθμό του ανάμεσα σε άμυνα κι επίθεση, παίρνοντας «αέρα» τριών πόντων (4-1). Ο Λι δεν είχε «απαντήσεις» απέναντι στον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος κράτησε πολύ σταθερά τα χτυπήματά του και «καθάρισε» με…στυλ το γκέιμ με 11-4 και τον αγώνα με 4-0.

Ο Γκιώνης είχε 25 κερδισμένους πόντους απ’ τους 44 συνολικά απ’ το δικό του σερβίς, «χάνοντας» μόλις 10 στα «σερβιρίσματά» του, τελειώνοντας τον αγώνα στα 34 λεπτά, μέσα σε αποθέωση από το κοινό που φώναζε το όνομά του.

Αντίπαλος του Γκιώνη στους «32» θα είναι ο Κανάκ Τζα, ο οποίος έχει κάνει καταπληκτικό ξεκίνημα. Ο Αμερικανός ήταν εντυπωσιακός σε δύο ματς κι αφού χτες πέρασε επιτυχώς τον προκριματικό γύρο, ενώ σήμερα (28/7) στους «64» απέκλεισε με 4-2 σετ (8-11, 11-8, 11-2, 11-2, 8-11, 12-10) τον Κορεάτη Τσο Νταεσόνγκ