Την ήττα με σκορ 15-13 από τη Γαλλίδα Μανόν Απίτι-Μπρουνέ, γνώρισε η Δώρα Γκουντούρα στη σπάθη και αποκλείστηκε από το τουρνουά της ξιφασκίας στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Η ελληνική ομάδα ωστόσο έχει παράπονα από τη διαιτησία, καθώς με το σκορ 14-13 οι κριτές έδωσαν δύο φάσεις που ήταν καταφανώς υπέρ της Γκουντούρα, ως μη γενόμενες με συνέπεια η Μπρουνέ να μείνει «ζωντανή» στην διεκδίκηση της νίκης και τελικά να την πάρει.
Μετά τον αγώνα το τεχνικό τιμ της ελληνικής αποστολής εξέφρασε εντονότατα παράπονα στους υπευθύνους.
Ανδρέας Χανιάς