Η ΑΕΚ φιλοξενείται από τη Νόα στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League.
Αφού ξεπέρασε το εμπόδιο της Ίντερ Ντ’ Εσκάλδες, η ΑΕΚ αντιμετωπίζει σήμερα στις 19:00 (Cosmote Sport 1) τη Νόα στην Αρμενία, για το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για τον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League.
Η Ένωση θέλει να ξεμπερδέψει αν γίνεται από την πρώτη κιόλας αναμέτρηση με την ομάδα από το Αμποβιάν και να πάει ήρεμη στην ρεβάνς στην OpaArena.
Αξίζει να σημειωθεί πως η Νόα ιδρύθηκε μόλις το 2017 μα πρόλαβε να εδραιωθεί στο εγχώριο πρωτάθλημα, ενώ στην Ευρώπη φτάνει για πρώτη φορά τόσο μακριά – έχοντας να επιδείξει 3/3 εντός έδρας δίχως να έχει δεχτεί γκολ από το 2021 και μετά!
Η ρεβάνς θα διεξαχτεί στις 15/08 στην OPAP Arena, με τον νικητή να αντιμετωπίζει Ρουζόμπεροκ ή Χάιντουκ Σπλιτ στα playoffs. Υπενθυμίζεται πως αυτή θα είναι η πρώτη συνάντηση της ΑΕΚ με σύλλογο από την Αρμενία.
Απόστολος Βαξεβανέλλης