Τρίτη, 1 Οκτωβρίου, 2024

23.9 C

Η Ατλέτικο τιμώρησε διά βίου τον οπαδό που πέταξε αντικείμενο στο ντέρμπι με την Ρεάλ

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ανακοίνωσε τη Δευτέρα ότι επέβαλε μόνιμη απαγόρευση εισόδου στο γήπεδο σε έναν οπαδό, που η αστυνομία αναγνώρισε ως το άτομο που πέταξε ένα αντικείμενο στον αγωνιστικό χώρο κατά τη διάρκεια του Κυριακάτικου ντέρμπι της LaLiga κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο αγώνας διεκόπη για 20 λεπτά λόγω των οπαδών της Ατλέτικο που πέταξαν αντικείμενα προς τον τερματοφύλακα της Ρεάλ Τιμπό Κουρτουά μετά το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ατλέτικο κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) με τέρμα του Άνχελ Κορέα στις καθυστερήσεις.

«Το Τμήμα Ασφαλείας μας συνεχίζει να συνεργάζεται με την Αστυνομία για να εντοπίσει τους υπόλοιπους εμπλεκόμενους, οι οποίοι θα αποβληθούν οριστικά», ανέφερε η Ατλέτικο σε ανακοίνωσή της.

Παράλληλα, οι Μαδριλένοι γνωστοποίησαν ότι θα απαγορεύσουν την χρήση οποιουδήποτε στοιχείου ή ενδύματος που επιτρέπει σε ένα άτομο να κρύψει την ταυτότητά του μέσα στο γήπεδο.