Ο Παναγιώτης Γκιώνης γνώρισε την ήττα και αποκλείστηκε στη φάση των «32» του ολυμπιακού τουρνουά.
Ο Έλληνας πρωταθλητής γνώρισε την ήττα από τον Αμερικανό Τζα Κανάκ με 4-2 (11-5, 11-4,11-7, 7-11, 8-11, 11-8).
Ο Γκιώνης άργησε να βρει τον ρυθμό του στο ματς, αφήνοντας τον Αμερικανό να πάρει προβάδισμα, ωστόσο στο τέταρτο σετ έκανε την ανατροπή παίρνοντας τα δύο επόμενα.
Το ματς έγινε θρίλερ στο στο έκτο σετ, με τους δυο αθλητές να είναι ισοφαρίζουν στο σκορ σε 6-6 και τον Γκιώνη να κάνει το 7-6. Ο Αμερικανός ωστόσο αντέδρασε ισοφάρισε και πέρασε μπροστά στο σκορ με 9-7.
Ο 44χρονος αθλητής δεν το έβαλε κάτω και μείωσε σε 9-8, όμως ο Κανάκ επανήλθε αυξάνοντας τη διαφορά σε 10-8 και έκλεισε το ματς με 11-8.
Ανδρέας Χανιάς