Η Άννα Κορακάκη δεν κατάφερε να υπερασπισθεί το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε το 2016 στο Ρίο στα 25μέτρα σπορ πιστόλι, καταλαμβάνοντας την έκτη θέση στο Τόκιο.
Η Κορακάκη στον τελικό έφτασε μέχρι και την 4η θέση, ωστόσο μετά από μία άστοχη προσπάθεια έμεινε εκτός και κατέβαλε την 6η. Υπενθυμίζεται ότι η Ελληνίδα, δις Ολυμπιονίκης, είχε τερματίσει στην ίδια θέση και στα 10μ. αεροβόλο πιστόλι γυναικών των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρωσίδα Βιταλίνα Μπατσαράσκινα, μετά το σουτ οφ με τη Νοτιοκορεάτισα Κιμ στη 2η θέση, ενώ στην 3η θέση τερμάτισε η 19χρονη Σιάο από την Κίνα.
Απόστολος Βαξεβανέλλης