Το Υφυπουργείο Αθλητισμού καλύπτει όλα τα έξοδα διαμονής και διατροφής της Ουκρανικής αποστολής για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών Εφήβων – Νεανίδων, που ξεκινά σήμερα και θα ολοκληρωθεί στις 10 Μαΐου στο Ηράκλειο, προκειμένου να καταστεί εφικτή η συμμετοχή της.
Με επιστολή του προς τον Πρόεδρο της Ουκρανικής Ολυμπιακής Επιτροπής και θρύλο του παγκόσμιου κλασσικού αθλητισμού, Σεργκέι Μπούμπκα, ο Υφυπουργός Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης, αποδέχεται το αίτημά του για οικονομική στήριξη και τονίζει ότι είναι «το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε.
Στεκόμαστε στο πλευρό σας και εκφράζουμε έμπρακτα την πλήρη συμπαράστασή μας στο σκληρά δοκιμαζόμενο ουκρανικό λαό».
Ανδρέας Χανιάς