18.9 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

18.9 C

Ηττα για τον Ολυμπιακό με 1-0 από τη Μπέτις

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με σκορ 1-0 από τη Μπέτις στην Ισπανία για την 5η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ καλοί στο πρώτο ημίχρονο χάνοντας πολλές ευκαιρίες, ενώ και οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι.

Στη συνέχεια όμως οι Ισπανοί ανέβασαν την απόδοσή τους και σκόραραν παίρνοντας τη νίκη.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου Μίλαν- Νουντελάνζ: 5-2. Αυτό σημαίνει πως την τελευταία αγωνιστική στο γήπεδο Καραϊσκάκη κόντρα στην ιταλική ομάδα ο Ολυμπιακός χρειάζεται νίκη με σκορ 3-1 ή 2-0 για να προκριθεί.

Το φιλμ του αγώνα:
3′ Ο Ποντένσε καθυστερεί αρκετά εκτός περιοχής και δεν μπορεί να κάνει το σουτ, όπως θα ήθελε.

13′ Ο Καμαρά κάνει εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Ρόμπλες.

18′ Η Μπέτις κέρδισε πέναλτι μετά απο ανατροπή του Σισέ στον Μαντί. Το εκτέλεσε ο Σέρχιο Λεόν, αλλά απέκρουσε με διπλή προσπάθεια μάλιστα ο Σα.

28′ Ο Τσιμίκας κάνει τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα περνά πάνω από το κεφάλι του Μπάρτρα, ο Μπουχαλάκης κάνει τη γυριστή κεφαλιά, η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ρόμπλες.

39′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΜΠΕΤΙΣ. Ο Κανάλες βρέθηκε έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού αμαρκάριστος σούταρε δυνατά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

43′ Σέντρα του Γκιλιέρμε από δεξιά, ο Φορτούνης προσπαθεί με τακουνάκι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ο Μαντί απομακρύνει πάνω στη γραμμή.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΜΠΕΤΙΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 1-0

59′ Δοκάρι για την Μπέτις. Ο Σανάμπρια μπαίνει από δεξιά στην περιοχή, ο Σα ακουμπά την μπάλα, η πορεία αυτής σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας που υπερασπίζεται.

71′ Ο Ινούι προσπαθεί να κάνει το σουτ εντός περιοχής με τ’ αριστερό, ο Ελαμπντελαουί βάζει την κόντρα.

78′ Ο Τέγιο φεύγει στην αντεπίθεση, βγαίνει τετ-α-τετ, ο Ζοζέ Σα μπλοκάρει με τη βοήθεια του Σισέ.

86′ Ο Λο Τσέλσο βγάζει μαγική πάσα για τον Σανάμπρια, ο Αργεντινός ξαναπαίρνει την μπάλα μετά την κόντρα, αλλά το σουτ που κάνει είναι κακό.

90′ Ο Σανάμπρια μπαίνει από δεξιά κάνει το σουτ, ο Ζοζέ Σα απομακρύνει, ο Ινούι επιχειρεί νέο σουτ εντός περιοχής, ξανά ο Πορτογάλος αποκρούει.

93′ Εκτελεί κόρνερ ο Φορτούνης, ο Σισέ πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Ρόμπλες.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΜΠΕΤΙΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 1-0

Οι συνθέσεις:
ΜΠΕΤΙΣ: Ρόμπλες, Μπάρτρα, Κανάλες, Σέρχιο Λεόν, Σανάμπρια, Τέγιο, Σίντνεϊ, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Ζούνιορ Φίρπο, Λο Τσέλσο, Μαντί.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ζοζέ Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ποντένσε, Ναουέλ, Φορτούνης.