18.8 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

18.8 C

Λαύριο-Ολυμπιακός 76-81-Έπαιξε με τη…φωτιά αλλά δεν κάηκε

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με την φωτιά, αλλά έμεινε όρθιος στο Λαύριο και επικράτησε με δυσκολία της τοπικής ομάδας με 81-76.

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε να… ιδρώσει πολύ για να νικήσει το Λαύριο. Οι ερυθρόλευκοι στην τρίτη, αλλά κυρίως στην τέταρτη περίοδο ανέβασαν την απόδοσή τους, για να φτάσουν στο τελικό 81-76,  στην 18η αγωνιστική της Βasket League.

Το Λαύριο κέρδισε τις εντυπώσεις στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, καθώς είχε περισσότερη ενέργεια από τον Ολυμπιακό και έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να βάλει δύσκολα στους ερυθρόλευκους, με το πρώτο 10λεπτο να τελειώνει ισόπαλο 22-22.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο, είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ και η επίθεση τους λειτούργησε υποδειγματικά. Ο Γουέμπερ  με 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό, αλλά η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 44-40.

Το Λαύριο στο 24′ προηγήθηκε με 7 πόντους (51-44), σε αυτό το σημείο χτύπησε…καμπανάκι κινδύνου στον Ολυμπιακό ο οποίος αντέδρασε. Οι Πρίντεζης και Γουίλιαμς-Γκος έδωσαν λύσεις στον Ολυμπιακό, ο οποίος  προηγήθηκε με 4 πόντους (57-61) στο 28′ ύστερα από τρίποντο του Σπανούλη. Οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +4 (61-65).

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου οι Χαραλαμπόπουλος και Κακλαμανάκης έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στο Λαύριο με 66-65 στο 32′. Ο Σπανούλη ανέλαβε δράση και οδήγησε τον Ολυμπιακό και πάλι στο +4 (68-72 στο 34′ και 70-74 στο 35′). To Λαύριο όμως με τρίποντο του Λούντζη και 2/2 βολές του Μιλόσεβιτς πήρε και πάλι το προβάδισμα (75-74, 38:14).

Ο Πρίντεζης ισοφάρισε σε 75-75 με 1/2 βολές και ο ο Γουέμπερ έγραψε το 75-77. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης κρίθηκε η νίκη. Ο Μιλόσεβιτς με 1/2 βολές μείωσε 76-77, ενώ στη συνέχεια ο Γουέμπερ έκανε το 76-78 (1/2 βολές). Ο Κουζέλογλου στο 39:55 δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και οι ερυθρόλευκοι πήραν τη νίκη με 81-76.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λούντζης 11 (1), Κουζέλογλου, Λαμπ 16 (3), Μπιούφορντ 7 (1), Γουίτι 6, Μαστρογιαννόπουλος 4, Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Μιλόσεβιτς 11, Κακλαμανάκης 12, Νίξον 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοβ 3 (1), Μιλουτίνοβ 7 (7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (1), Γουίλιαμς-Γκος 11 (1), Γουέμπερ 14 (2), Πρίντεζης 18 (1), Αγραβάνης 2, Σπανούλης 12 (2), Μάντζαρης 2, Τουπάν, ΛεΝτέι 4.