20.4 C
Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

20.4 C

Βαριά ήττα για τον Παναθηναϊκό με 75-54 από την Αρμάνι Μιλάνο

Την ενδέκατη ήττα του στην Ευρωλίγκα γνώρισε ο Παναθηναϊκός που έχασε με 75-54 από την Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία.

Ουσιαστικά άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε καν να… κοιτάξει τους Μιλανέζους στα μάτια.

Το «τριφύλλι» είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ, κρατούσε χαμηλά το τέμπο του αγώνα και παρά το κακό θέαμα στην επίθεση, είχε πετύχει τον στόχο του να είναι δηλαδή μέσα στο ματς με το τέλος του πρώτου μέρους (33-29).

Το τρίτο δεκάλεπτο ωστόσο ήταν… εφιάλτης για τον Παναθηναϊκό. Κι αυτό διότι οι Ιταλοί μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια, πίεσαν στην άμυνα και με τους Σέρχι, Χάινς να κάνουν ο, τι θέλουν η Αρμάνι με σερί 12-0 προηγήθηκε με 45-29 στο 25.

Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει… φόρα, δεν είχαν κανένα πρόβλημα και τελείωσαν την περίοδο με 57-42 αν και ήταν πολύ άστοχοι από την περιφέρεια.
Έτσι επιβάλλοντας απόλυτα το δικό της παιχνίδι η Αρμάνι έφτασε στην επικράτηση με το τελικό 75-54 μια και οι «πράσινοι» ήταν πολύ «λίγοι» για την ανατροπή.
Τα δεκάλεπτα: 15-19, 33-29, 57-42, 75-54

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 9, Γκραντ 2, Ροντρίγκεθ 6 (9 ας), Ταρζέφσκι, Ρίτσι (6 ρ.), Χολ 19 (5/7 διπ., 3/4 τριπ.), Ντιλέινι 7 (3/9 σουτ, 6 ρ., 3 ας), Ντάνιελς 9 (1/5 τριπ.), Σιλντς 9 (1), Χάινς 14 (6/7 διπ., 2/2 βολ., 4 ρ.), Μπέντιλ, Ντατόμε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 7 (1), Μέικον 14 (4/6 διπ., 1/5 τριπ., 3/3 βολ., 2 ας, 5 λ.), Παπαγιάννης 4 (7 ρ.), Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 5 (1/5 διπ., 1/3 τριπ.), Κασελάκης 6 (2), Ουάιτ 5 (1/5 διπ., 1/2 τριπ., 6 ρ.), Αβδάλας, Έβανς 5 (1), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 4 (0/3 τριπ., 4 ρ.).