21.4 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

21.4 C

Δεν τα κατάφερε κόντρα στη Σερβία η Εθνική πόλο ανδρών

Η Εθνική πόλο έχασε 6-13 από τη Σερβία στην άτυπη μεταξύ τους ρεβάνς του τελικού των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο στον τελευταίο προημιτελικό του World League.

Έτσι έμεινε εκτός διεκδίκησης της πρόκρισης στο Super Final του ερχόμενου Ιουλίου, οπότε θα διεκδικήσει τις θέσεις 5-8, αρχικά κόντρα στη Γαλλία.

Οι Σέρβοι προηγήθηκαν 4-2 στην πρώτη περίοδο, παίζοντας καταπληκτική άμυνα πάνω στα επιθετικά ατού του Θοδωρή Βλάχου.

Στη δεύτερη περίοδο, η Ελλάδα μείωσε δύο φορές στο ένα γκολ, όμως με σερί 4-0 οι Σέρβοι έφτασαν στο 9-4.
Στο τρίτο οκτάλεπτο, η Σερβία έφτασε στο 11-4, η Εθνική μείωσε στο 11-5 για να φτάσουμε στο τελικό αποτέλεσμα.

ΣΕΡΒΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 13-6

Οκτάλεπτα: 4-2, 5-2, 2-1, 2-1.
Το τέλος του αγώνα ήταν διαδικαστικό με τη υπόθεση νίκη να έχει τελειώσει και τον δείκτη του σκορ να φτάνει στο 13-7.

Σερβία (Ντέγιαν Σάβιτς): Ντομποζάνοφ, Mάντιτς, Ντέντοβιτς, Ραντέλοβιτς, Λάζιτς, Βίτσο, Στραχίνια Ράσοβιτς, Ντράσοβιτς, Γιάκσιτς, Ραντούλοβιτς, Στογιάνοβιτς, Βίκτορ Ράσοβιτς, Μίτροβιτς.

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Τζωρτζάτος, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Δήμου, Γκίλλας, Παπαναστασίου, Αλαφραγκής, Αργυρόπουλος, Σολανάκης, Κάκαρης, Γκιουβέτσης, Γούβης, Λιμαράκης.