Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

18.9 C

Wimbledon: Με το δεξί ο Τζόκοβιτς στο τουρνουά

Νικηφόρα ξεκίνησε την προσπάθεια να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο Wimbledon ο Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο Σέρβος δυσκολεύτηκε μόνο στο τρίτο σετ απέναντι στον Πέδρο Κατσίν, τον οποίο νίκησε με 3-0 μετά από 2 ώρες και 17 λεπτά, παίρνοντας χωρίς να «ιδρώσει» το «εισιτήριο» για τον 2ο γύρο του 3ου Grand Slam της σεζόν.

Ο «Νόλε» πήρε πολύ εύκολα τα δύο πρώτα σετ με 6-3, 6-3 και στο τρίτο χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να κλείσει το ματς με 7-6 (4).

Παρά τις διακοπές που σημειώθηκαν στη διάρκεια του αγώνα, εξαιτείας της βροχής, ο 36χρονος Σέρβος δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα από το νο68 της παγκόσμιας κατάταξης.

Την Τετάρτη (5/07) απέναντι στον Τζόρνταν Τόμπσον θα επιδιώξει να πετύχει την 350η νίκη του σε τουρνουά Grand Slam.