22.7 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

22.7 C

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 88-78 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του ντέρμπι στο ΟΑΚΑ, καθώς επικράτησε με 88-78 του Παναθηναϊκού για την πρεμιέρα της Ευρωλίγκας.

Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι με τον Ουόκαπ καλύτερο παίκτη και προηγήθηκε με 15-18 στο 6’.

Όμως ο Παναθηναϊκός με ένα… ξέσπασμα του Κώστα Σλούκα, που σημείωσε 11 πόντους προηγήθηκε με 41-31 στο 17’, την ώρα που οι Μιλουτίνοβ και Σίκμα είχαν χρεωθεί από δύο φάουλ και έκαναν δύσκολη την κατάσταση για τον Ολυμπιακό, που ωστόσο μείωσε σε 43-36 με τη λήξη του δευτέρου μέρους.

Η επιστροφή των Μιλουτίνοβ –Ουόκαπ στο παρκέ έδωσε ηρεμία, στόχευση και κυρίως άμυνα στην πεντάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, καθώς ο Ολυμπιακός άρχισε να πιέζει ασφυκτικά τον Σλούκα και με τον Σέρβο «πύργο» στην επίθεση προκαλούσε «ρήγματα».

Μάλιστα με τον Κάνααν να… πυροβολεί από την περιφέρεια το ματς πήγε στον πόντο (53-52 στο 27’), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις με τον Βιλντόζα σε άμυνα και επίθεση κάνοντας σερί 6-0 και τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με 59-52.

Με σερί 11-0 ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 59-63 στο 34’ αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και στα 56’’ ο Πίτερς ισοφάρισε σ ε74-74 και ο Σλούκας έκανε επιθετικό φάουλ στον Ουόκαπ στα 40’’.

Ο Αμερικανός αστόχησε σε τρίποντο και στα 20’’ ο Λεσόρ έκανε λάθος πάσα στον Γκριγκόνις βγάζοντας τη μπάλα έξω.

Ο Ουόκαπ ξανά, αστόχησε σε δίποντο και ο Σλούκας στην εκπνοή απέτυχε να σκοράρει με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί ο Ολυμπιακός μπήκε σε… τροχιά νίκης με άξονες πάλι τους Ουόκαπ, Μιλουτίνοβ. Με ένα τρίποντο ο Κάνααν έδωσε το σύνθημα και οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 74-81 στο 3’ της παράτασης, την ώρα που οι γηπεδούχοι πελαγοδρομούσαν και είχαν τον Μπαλτσερόφσκι να εκτελεί τρίποντο. Ο Γκος έκανε το 74-86 στο 1.01 και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με το τελικό 78-88.
Τα δεκάλεπτα: 22-23, 43-36, 59-52, 74-74 (κ.αγ.), 78-88

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 5 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 7 (1), Σλούκας 20 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη), Γκραντ 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Λεσόρ 10 (10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 17 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Ερνανγκόμεθ 13 (2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μαντζούκας 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (5/10 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 16 (3), Κάναν 14 (4), Λούντζης, Λαρεντζάκης (2 λάθη), Παπανικολάου 3 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Πίτερς 17 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Μιλουτίνοβ 15 (7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σίκμα 4 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 2