19.3 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

19.3 C

Euroleague: Τα αποτελέσματα των αγώνων της Τετάρτης

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μάικ Τζέιμς και τον Άλφα Ντιαλό να «κλειδώνει» το «διπλό» από τα 6,75, η Μονακό πήρε την πρώτη της νίκη στην Euroleague, στο ντεμπούτο του Κέμπα Γουόκερ, επικρατώντας με 82-76 του Ερυθρού Αστέρα.

Οι Μονεγάσκοι πέρασαν νικηφόρα με 82-76 από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα, στην 3η αγωνιστική της Euroleague, υποχρεώνοντας τους Σέρβους στη δεύτερη ήττα τους.

Μετά από ένα πραγματικό θρίλερ, το οποίο αδυνατούσε να αναδείξει πρόωρο νικητή, ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 72-74 στο 37΄ και εκεί μίλησε το κρύο αίμα των Μονεγάσκων. Ο Μπράουν έκανε την αρχή (72-76), πριν ο Ντιαλό εκτελέσει από τα 6,75 και «κλειδώσει» τη νίκη στα 54΄΄ για τη λήξη (72-79).

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 44-38, 63-64, 76-82

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τη Βίρτους Μπολόνια, προκειμένου να επιβάλει το ρυθμό της και να βελτιώσει το ρεκόρ της σε 2-1 στην εφετινή Euroleague.

Η ιταλική ομάδα υποδέχθηκε την Άλμπα Βερολίνου και χωρίς να αγχωθεί έφτασε στη νίκη με 87-76, υποχρεώνοντας τους Γερμανούς στην τρίτη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν με το… καλησπέρα στο +16 (27-11) και με τον Τόρνικε Σενγκέλια να κυριαρχεί στο παρκέ (26π., 4ρ., 3ασ.) δεν επέτρεψαν στην Άλμπα να πάρει ανάσα, φτάνοντας άνετα στο τελικό 87-76.

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 44-26, 67-51, 87-76

Σε ισπανική υπόθεση έχει εξελιχθεί η κορυφή της Euroleague, με τη Βαλένθια να κάμπτει στην έδρα της την αντίσταση της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 75-66 και να παραμένει «αγκαλιά» και αήττητη με τις Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα.

Οι «νυχτερίδες» εξαργύρωσαν την άμυνα των 30 πρώτων λεπτών, όταν κράτησαν κάτω από τους 20 πόντους σε κάθε περίοδο την προσεχή αντίπαλο του Παναθηναϊκού (20/10, ΟΑΚΑ), που υπέστη την πρώτη ήττα της.

Η αναμέτρηση διεξήχθη σε υψηλή επιφυλακή και υπό το βλέμμα περίπου 700 αστυνομικών, λόγω του πολέμου στο Ισραήλ, ενώ είχε προηγηθεί η αμοιβαία αλλαγή έδρας των μεταξύ τους αγώνων (κανονικά η αποψινή αναμέτρηση ήταν προγραμματισμένη να διεξαχθεί στο Τελ Αβίβ).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-29, 50-44, 75-66