18.9 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

18.9 C

Το Λαύριο επικράτησε εύκολα του ΠΑΟΚ με 86-76

Το Λαύριο «πετούσε φωτιές» στην επίθεση στα πρώτα 20 λεπτά και δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει του ΠΑΟΚ με 86-76, στο προτελευταίο χρονικά ματς της 4ης αγωνιστικής της Basket League.

Tο ματς κρίθηκε στη δεύτερη περίοδο, όπου με επιμέρους σκορ 26-14, η ομάδα του Κώστα Μεταξά έκλεισε το πρώτο μέρος προηγούμενη με +17 (52-35), κάνοντας πιο εύκολα τα πράγματα στο δεύτερο μέρος, παρά την προσπάθεια που κατέβαλλαν οι φιλοξενούμενοι για να «επιστρέψουν» στη διεκδίκηση του ματς.

Η τρίτη νίκη του Λαυρίου στο πρωτάθλημα ήρθε πολύ πιο εύκολα απ΄ ό,τι θα περίμενε και ο πιο αισιόδοξος οπαδός του. Κι αυτό διότι οι Θεσσαλονικείς, μετά το «σοκ» της πρεμιέρας από τον Προμηθέα στο «σπίτι» τους, νίκησαν εκτός το Μαρούσι και στη συνέχεια και το Περιστέρι στο κλειστό της Πυλαίας και βρίσκονταν σε πολύ καλή κατάσταση.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 52-35 (ημ.), 71-57, 86-76

ΛΑΥΡΙΟ (Κώστας Μεταξάς): Μουρ 6, Χέλεμς 12 (2), Ντε Τζούλιους 11, Γκρόμοβς 4, Θόρντον 11 (1), Καστανιέδα 14 (4), Καββαδάς 16, Ζάρας 11 (3), Σπρίντζιος, Παπαδάκης 1, Οικονομόπουλος

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Φλάτεν, Γκίλμορ 3 (1), Χάρισον 22, Τσιακμάς 5 (1), Σχίζας, Φρίντρικσον 13, Μαργαρίτης 10, Αρσενόπουλος, Σωτηρίου, Μπελιάουσκας 23 (5)