17.4 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

17.4 C

Παναθηναϊκός – Άρης 76-65: Στον τελικό το «τριφύλλι»

Με τον Κέντρικ Ναν να σημειώνει 20 πόντους, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Άρη (76-65) και πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου.

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» επικράτησαν του Άρη με 74-65, έχοντας για κορυφαίο τον Κέντρικ Ναν, ο οποίος σταμάτησε στους 20 πόντους.

Το σκορ ήταν χαμηλό στην αρχή, οι δύο ομάδες έπαιζαν δυνατή άμυνα, με τον Τολιόπουλο με τρίποντο να διαμορφώνει το 4-7 στο σκορ στο 5΄. Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια βρήκε ρυθμό στην επίθεση με τον δραστήριο Ναν, με το «τριφύλλι» να προηγείται με 17-14. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους «πράσινους» να προηγούνται με 19-16.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και ξέφυγε με 30-21. Μόλις στο 15′ αποβλήθηκε ο Ματίας Λεσόρ με 5 φάουλ, καθώς δέχτηκε δεύτερη τεχνική ποινή στο ματς. Οι «πράσινοι» ξέφυγαν και με +14 (38-24), με τον Τολιόπουλο να κάνει ό,τι μπορεί για τον Άρη, έχοντας ήδη 15 πόντους. Ο Μήτογλου με τρίποντο πήγε τη διαφορά και στο +15 (41-26), με το τέλος του πρώτου μέρους να βρίσκει το «τριφύλλι» να προηγείται με 44-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι άμυνες παρέμεναν δυνατές, με τον Γκριγκόνις να διαμορφώνει το 51-37 στο 25′. Ο Άρης ήταν απελπιστικά άστοχος δείχνοντας νευρικός στο παρκέ, ο Ναν επέστρεψε στο ματς έχοντας ήδη 16 πόντους, με τους «πράσινους» να έχουν τον έλεγχο, αλλά και το προβάδισμα με 58-44 στο 30′.

Ο Άρης με τρίποντα ροκάνισε τη διαφορά (61-50) με δράστη τον Σανόγκο, με τον Παναθηναϊκό να μην έχει αφήσει καθόλου τον αντίπαλο να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο. Ο Ναν άρχισε να βγάζει συνεχώς φάσεις στον αέρα για τον Αντετοκούνμπο, με τη διαφορά να φτάνει στο +15 (68-53) στο 35′. Ο Άρης πλησίασε στο σκορ στο τελευταίο λεπτό (74-65), με τους «πράσινους» να παίρνουν τη νίκη-πρόκριση στον τελικό (76-65).

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-33, 58-44, 76-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5 (1), Μπαλτσερόφσκι 5, Σλούκας 6 (0/5 σουτ, 6/6 βολές, 3 ασίστ), Γκραντ 10 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ναν 20 (6/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 6 (5 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 5, Γκριγκόνις 4 (0/3 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Σταρκ 5 (1), Σανόγκο 3 (1), Τολιόπουλος 21 (5/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Κατσίβελης, Μπλούμπεργκς 7 (1), Μποχωρίδης 5 (1), Περσίδης, Ντε Σόουζα 7 (5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Χάρελ 11 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλόγηρος, Μπάνκστον 6 (5 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/38 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 13/30 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 12 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη, 14 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 16/31 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 6/9 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη, 28 φάουλ