18.1 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

18.1 C

Ολυμπιακός – Λαύριο 84-63: «Αφυπνίστηκε» και «καθάρισε»

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε στο πρώτο μέρος (44-42), αλλά στο δεύτερο… ξύπνησε και πήρε άνετα τη νίκη (84-63) – Ξεχώρισαν Παπανικολάου (19π) και Πίτερς (20π).

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο (44-42), αλλά στο δεύτερο μέρος πάτησε… γκάζι, βρήκε ρυθμό και έφτασε άνετα στη νίκη (84-63). Ξεχώρισαν οι Κώστας Παπανικολάου (19 πόντοι) και Άλεκ Πίτερς (20 πόντοι).

Το ματς

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μήτρου-Λονγκ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ, ενώ το Λαύριο μπήκε στο ματς με τους Μουράτο, Μουρ, Γκρόμοβς, Ζάρα και Θόρντον. Οι φιλοξενούμενοι ήταν δραστήριοι με τον Μουράτο, με τον Κάνααν να βρίσκει στόχο συνεχώς από την περιφέρεια, διαμορφώνοντας το 10-5 στο 4′. Οι γηπεδούχοι έτρεχαν στον αιφνιδιασμό και αξιοποιούσαν τον Πίτερς που τέλειωνε τις φάσεις (19-11 στο 7′), με τον Θόρντον να δημιουργεί ρήγματα και να βάζει τα σουτ που δημιουργούσε για τον εαυτό του. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 22-15.

Λούντζης, ΜακΚίσικ, Πίτερς, Πετρούσεφ και Ράιτ ήταν το σχήμα στη δεύτερη περίοδο, με τον Τζάκσον με τρίποντο να μειώνει για το Λαύριο (23-21 στο 12′). Οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν ανταγωνιστικοί, παίζοντας χωρίς άγχος, με τον Χόρτσλεε στον αιφνιδιασμό να δίνει το προβάδισμα (26-27) στην ομάδα του. Oι γηπεδούχοι αναλωνόντουσαν σε παιδαριώδη λάθη, με τον αντίπαλο να παραμένει κοντά στο σκορ και τον Ζάρα με τρίποντο να φέρνει το σκορ στα ίσα (37-37 στο 17′). Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ήταν έξαλλος στον πάγκο, με το μαχητικό Λαύριο να παίρνει και κεφάλι στο σκορ ξανά (37-40) με τον Μουράτο. Το τρίποντο του Κάνααν στην εκπνοή διαμόρφωσε το 44-42, με τους γηπεδούχους να έχουν ήδη 8 λάθη στο ματς.

Με τον Μουστάφα Φαλ να είναι… ογκόλιθος στην άμυνα και τους Άλεκ Πίτερς και Κώστα Παπανικολάου «εκτελεστές» στην επίθεση, ο Ολυμπιακός κατάφερε στην 3η περίοδο να επιβάλλει απόλυτα τον ρυθμό του και να «χτίσει» μια διαφορά 18π. (70-52) στο 30’. Και δεν σταμάτησαν εκεί… Οι «ερυρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν αποτέλεσματικά στην άμυνα και παρά την αστοχία τους αύξησαν κι άλλο τις αποστάσεις στους 23π. (75-52 στο 35’), καθώς κράτησαν για πέντε λεπτά χωρίς πόντο τους φιλοξενούμενους! Με το ματς να έχει ήδη κριθεί (82-59 στο 38’), ο Γιώργος Μπαρτζώκας άδραξε την ευκαιρία και έριξε στο παρκέ τους Ροζακέα και Αμπόσι, οι οποίοι πρόσφατα κατέκτησαν το Rising Star με την ομάδα των Ακαδημιών του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-42, 70-52, 84-63

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Κάναν 13 (2/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 2 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 19 (2/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτερς 20 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Ράιτ 9 (4/6 δίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Λούντζης 2, Ροζακέας, Πετρούσεβ 4 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τανούλης 2, ΜακΚίσικ 5 (4 ριμπάουντ), Αμπόση

Λαύριο (Μέξας): Μουρ 8 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μουράτος 6 (3/4 δίποντα, 4 ασίστ), Γκρόμοβς 5 (5 ριμπάουντ), Ζάρας 5 (1), Θόρντον 13 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Καστανέδα 8 (2/9 σουτ), Τζάκσον 9 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόρχλερ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, Δεϊμέζης, Βαζούκης

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/31 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 11/15 βολές, 43 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 12 επιθετικά), 25 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη, 15 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 16/38 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 10/12 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 6 επιθετικά), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη, 19 φάουλ