22.1 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

22.1 C

Η ανατροπή της χρονιάς από την Τσέλσι στο ματς με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Σε μία αδιανότητη ανατροπή… στην ανατροπή προχώρησε η Τσέλσι επικρατώντας με το απίστευτο 4-3 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «ματς της χρονιάς» στην Premier League.

Πρόκειται αναμφισβήτητα για την πιο επική νίκη των Λονδρέζων στη σεζόν, κυρίως για τον τρόπο που ήρθε με τα δύο γκολ του Κόουλ Πάλμερ στις καθυστερήσεις… των καθυστερήσεων (90’+10 και 90’+11) κι ενώ οι «μπέμπηδες» ετοιμάζονταν να πανηγυρίσουν το δικό τους τρομερό come back από το 0-2 σε 3-2!

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφερε προς στιγμή τα πάνω κάτω με πρωταγωνιστή τον 19χρονο Αργεντινό, Αλεχάντρο Γκαρνάτσο. Οι «μπλε» του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο έκαναν το ιδανικότερο ξεκίνημα στην έδρα τους, παίρνοντας… αέρα δύο τερμάτων (στο 4′ με τον Γκάλαχερ και στο 19′ με το πέναλτι του Πάλμερ), ωστόσο, σε διάστημα πέντε λεπτών (34′ – 39′) οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια με τους Γκαρνάτσο και Φερνάντες.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 67′ ο νεαρός επιθετικός των «μπέμπηδων», Αλεχάντρο Γκαρνάτσο, «χτύπησε» ξανά μετά από ασίστ του Άντονι και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έβαλε μπροστά τη Γιουνάιτεντ, που έδειχνε έτοιμη να επεκτείνει το αήττητο σερί της απέναντι στην Τσέλσι σε 13ο ματς πρωταθλήματος και 8ο σερί μέσα στο Λονδίνο!

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, «λογάριαζαν χωρίς τον ξενοδοχόχο», που στην προκειμένη περίπτωση ήταν ο Κόουλ Πάλμερ. Ο 21χρονος μέσος στο 10ο λεπτό των καθυστερήσων (αρχικά είχαν υποδειχθεί οκτώ από το διαιτητή) ισοφάρισε σε 3-3 πάλι με πέναλτι, που κέρδισε ο Μαντουέκε από τον Νταλότ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το σκορ αυτό θα ήταν το τελικό στο παιχνίδι, στο 90’+11 ο Πάλμερ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή κι αφού η μπάλα βρήκε στο σώμα του ΜακΤόμινέι κατέληξε στα δίχτυα του Ονάνα για να «γραφτεί» με αυτό τον τρόπο το 4-3!