16.1 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

16.1 C

Ασταμάτητη η Ρεάλ, θρίαμβος της Βίρτους, ο Σφαιρόπουλος «κλείδωσε» τον Ιτούδη

Το «τρένο» της Ρεάλ Μαδρίτης δεν σταμάτησε ούτε στο «Pabellon Fuente De San Luis», με την ομάδα του Τσους Ματέο να διευρύνει στο 7-0 το αήττητο σερί της και να παραμένει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας της Euroleague.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν με 76-73 της Βαλένθια στον ισπανικό «εμφύλιο» της 8ης αγωνιστικής της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην τρίτη ήττα τους.

Οι «νυχτερίδες» είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με τη Ρεάλ να ενεργοποιεί την άμυνα της στο δεύτερο, κράτησε τη Βαλένθια στους 24 πόντους σε αυτό το διάστημα και με ανατροπή στην τρίτη περίοδο έφτασε στη νίκη 76-73, παραμένοντας αήττητη σε Ισπανία (9/9 στο πρωτάθλημα, 2/2 στο Super Copa) και Ευρώπη (7/7 νίκες).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Γκάμπριελ Ντεκ με 17 πόντους, ενώ άξιος συμπαραστάτης του αναδείχθηκε ο Φακούντο Καμπάσο με 15 πόντους και τους κρίσιμους 4 τελευταίους της Ρεάλ.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 49-43, 62-63, 73-76

Ο ιταλικός «εμφύλιος» μεταξύ της Βίρτους και της Αρμάνι Μιλάνο στη Μπολόνια, ανέδειξε μεγάλους νικητές τους γηπεδούχους, με την ομάδα του Λούκα Μπάνκι να φτάνει στη νίκη με 86-79 και να παραμένει στην… καταδίωξη της κορυφής με ρεκόρ 6-2. Στο 2-6 υποχώρησαν οι φιλοξενούμενοι.

Η εκπληκτική δεύτερη περίοδος της Βίρτους, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 24-14, της χάρισε το προβάδισμα (45-40 στο 20΄) και μετά από ένα αμφίρροπο τρίτο δεκάλεπτο, πάτησε γκάζι στον… επίλογο, βασιζόμενη στον επιθετικό πλουραλισμό της, κόβοντας πρώτη το νήμα του τερματισμού.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Ίφε Λούντμπεργκ με 19 πόντους, ενώ από 14 πρόσθεσαν οι Τόκο Σενγκέλια και Αβουντου Αμπάς. Από την Αρμάνι πάλεψε ο Σέιβον Σιλντς με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 45-40, 65-63, 86-79

Στη Stark Arena του Βελιγραδίου, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος νίκησε κατά κράτος τον Δημήτρη Ιτούδη, οδηγώντας τον Ερυθρό Αστέρα στον θρίαμβο με 87-56 επί της Φενερμπαχτσέ! Με την αποψινή επιτυχία οι Σέρβοι, οι οποίοι θα βρεθούν την επόμενη αγωνιστική στο ΣΕΦ απέναντι στον Ολυμπιακό, έφτασαν τις τρεις νίκες στη Euroleague, ενώ υποχρέωσαν την τουρκική ομάδα στην τρίτη ήττα της.

Η άμυνα του Ερυθρού Αστέρα «κλείδωσε» με το… καλησπέρα τη Φενέρ και στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν μία διαφορά ασφαλείας 19 πόντων (45-26 στο 20΄), η οποία όσο περνούσε η ώρα έπαιρνε μη αναστρέψιμες τιμές…

Κορυφαίος των νικητών ο Μίλος Τεόντοσιτς με ακόμη μία σπουδαία παράσταση (18π. με 2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε 20 λεπτά συμμετοχής). Από τους φιλοξενούμενους, που παρατάχθηκαν χωρίς τους Σαλνί, Πιερ και δεν έδωσαν χρόνο συμμετοχής στους ανέτοιμους Γκούντουριτς, Καλάθη, ξεχώρισε ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις με 12 πόντους. Ο Γιώργος Παπαγιάννης έμεινε στο παρκέ για 23 λεπτά με απολογισμό 6 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 45-26, 60-40, 87-56