17.1 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

17.1 C

Βόλεϊ: Πρωταθλήτριες ξανά οι γυναίκες του Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός έκανε τη μεγάλη ανατροπή και πανηγύρισε τον τίτλο στη Volley League γυναικών νικώντας 3-2 σετ στον Ρέντη τον Ολυμπιακό.

Ανατροπή και πρωτάθλημα για τον Παναθηναϊκό στη Volley League γυναικών. Νίκησε 3-2 τον Ολυμπιακό στον Ρέντη κάνοντας ολική ανατροπή στη σειρά, αλλά και μέσα στη διάρκεια του πέμπτου τελικού.

Ο Παναθηναϊκός που είχε χάσει τους πρώτους δύο τελικούς, κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει και τον πέμπτο συγκλονιστικό αγώνα. Παρόλο που ο Ολυμπιακός είχε βρεθεί μπροστά με 2-1 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη», οι «πράσινες» ήταν πιο ψύχραιμες και αποτελεσματικές στη συνέχεια και επικράτησαν πανηγυρίζοντας τον τρίτο σερί τίτλο τους. Και τον 26ο στην ιστορία τους.

Τα σετ: 24-26, 25-21, 25-21, 18-25,9-15
Ο Παναθηναϊκός κράτησε στο ξεκίνημα του ματς την υποδοχή και προηγήθηκε εύκολα με 6-11. Μπλοκ και επίθεση της Κούμπουρα έφεραν το 9-12. Οι φιλοξενούμενες άντεξαν την πίεση και προηγήθηκαν ξανά με 5 πόντους (12-17). Σερβίς της Καράρο έφερε στο πέναλτι την Φαριόλ που έκανε το 16-18. Άουτ της Καρκάθες 17-18, επίθεση της Άτκινσον 17-19, χαμένο σερβίς της Χατζηευστρατιάδου 18-19, Άτκινσον 18-20, Νίζετιτς 19-20, Μλείνκοβα 20-20, Σαμαντάν 20-21, άουτ Νίζετιτς 20-22, Μλείνκοβα 21-22, χαμένο σερβίς Κούμπουρα 21-23, Νίζετιτς 22-23, μπλοκ στην Κούμπουρα 22-24, Καράρο 23-24, άουτ Καρκάθες 24-24, Καρκάθες 24-25, μπλοκ Χατζηευστρατιάδου στην Μλείνκοβα 24-26. Η Κούμπουρα τελείωσε το σετ με 4/16 και η Μλείνκοβα με 4/11. Καρκάθες 7/15, Άτκινσον 5/12.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε διαφορετικά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 5-1. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 8-8 με άσο της Καρκαθες και προηγήθηκε 8-9 με την Άτκινσον. Προηγήθηκε μάλιστα 12-13 με την Σάμανταν και 12-14 με άουτ της Φαριόλ. Και 16-18 με την Άτκινσον, 17-19 με την Καρκάθες. Μπλοκ της Φαριόλ 19-19, πλασέ της Μλείνκοβα 20-19, Μλείνκοβα 21-19, άουτ της Κούμπουρα 21-20, χαμένο σερβίς της Φουμάκη 22-20, Άτκινσον 22-21, καρφί στο φιλέ της Καρκάθες 23-21, μπλοκ της Φαριόλ 24-21, άουτ της Καρκάθες 25-21. Δύο λάθη της Καρκάθες ήταν καθοριστικά για το σετ.

O Παναθηναϊκός προηγήθηκε 1-5 στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 11-11 με την Νίζετιτς. Το σετ πήγαινε πόντο-πόντο. Με επίθεση της Κούμπουρα έγινε το 19-17, με την ίδια έγινε το 20-18, σερβίς της Καρκάθες 21-19, την μιμήθηκε η Κούμπουρα 21-10, Κούμπουρα 22-20, Κούμπουρα 23-20, χαμένο σερβίς της Νίζετιτς 23-21, Μλεϊνκοβα 24-21, άσος της Λαμπρούση 25-21. Πήρε μπρος η Μλεϊνκοβα και η ζυγαριά έγειρε προς την πλευρά του Ολυμπιακού.

Με δύο άουτ του Ολυμπιακού ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 5-7 από 3-1. Οι φιλοξενούμενες έκαναν το 8-10 με άουτ της Μλείνκοβα και επίθεση της Άτκινσον. Και το 9-12 με την Αμερικάνα. Το 10-15 έγινε με δύο επιθέσεις της Γκρόθες με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί πλήρως. Στο 13-18 ο Μιτσέλι έκανε διπλή αλλαγή πασαδόρου-διαγώνιας και στην επόμενη φάση έβαλε την Βλαχάκη στη θέση της Νίζετιτς. Ο Παναθηναϊκός κέρδισε 18-25. Η Καρκάθες έφτασε στους 25 πόντους και η Άτκινσον στους 18, με την Κούμπουρα στους 19 και την ΜλεΪνκοβα στους 16.

Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Βλαχάκη, αντι της τραυματίας Νίζετιτς.