24.9 C
Πέμπτη, 23 Μαΐου, 2024

24.9 C

Αταλάντα-Γιουβέντους στον τελικό του Coppa Italia

Η Αταλάντα θα είναι η αντίπαλος της Γιουβέντους στον τελικό του Coppa Italia που είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί στις 19 Μαΐου πιθανότατα στο «Τζουζέπε Μεάτσα» του Μιλάνου.

Η ομάδα του Μπέργκαμο «αποκαθήλωσε» το βράδυ της Τετάρτης στην έδρα της την κάτοχο του τροπαίου Νάπολι, επικρατώντας με 3-1 κι ενώ ο πρώτος μεταξύ τους ημιτελικός στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» είχε τελειώσει ισόπαλος χωρίς τέρματα.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους «παρτενοπέι» και μέσα σε 7 λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 20λεπτου προηγήθηκαν με 2-0 (Ζαπάτα, Πεσίνα). Η ομάδα του ιταλικού νότου, που δεν είχε καν στην αποστολή τον τραυματία, Κώστα Μανωλά, μείωσε με τον Λοσάνο στο 53΄, αλλά λίγο πριν το 80΄ και πάλι ο Πεσίνα «σφράγισε» την πρόκριση στον τελικό με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς.