16.5 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

16.5 C

Πόλο: «Αυλαία» με Ρουμανία

Τη Ρουμανία θα αντιμετωπίσει η εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών, τα ξημερώματα της Δευτέρας (3/7, 01:00), στο παιχνίδι για την 5η θέση της τελικής φάσης του World Cup, που διεξάγεται στο Λος Αντζελες.

Οι Ρουμάνοι έκαναν τη μεγάλη έκπληξη στον αγώνα κατάταξης, νικώντας 17-14 τη Σερβία, η οποία εμφανίστηκε εντελώς απογοητευμένη μετά την ήττα από τις ΗΠΑ στον προημιτελικό και έπεσε θύμα τεράστιας έκπληξης. Οι «πλάβι» αγωνίστηκαν χωρίς δύο βασικά στελέχη (Γιάκσιτς και Ούμποβιτς), αλλά αυτό δεν αρκεί για να δικαιολογήσει την ήττα τους από μία σαφώς κατώτερη ομάδα, η οποία στα προημιτελικά είχε χάσει από την Ιταλία με… 20-2.

Το ζευγάρι του τελικού θα είναι μία επανάληψη του περσινού Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Βουδαπέστης, καθώς θα τεθούν αντιμέτωπες η Ισπανία και η Ιταλία. Η «ρόχα» νίκησε 10-8 την Ουγγαρία (το σκορ ήταν 9-4 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου), με ρεσιτάλ του Ουνάι Αγκίρε που πραγματοποίησε 15 αποκρούσεις.

Από την πλευρά τους, οι «σετεμπέλο» επικράτησαν 15-12 των ΗΠΑ, χάρη σε ένα σερί 5-0 στα τελευταία τρία λεπτά της τρίτης περιόδου, που μετέτρεψε το 7-9 σε 12-9. Πέντε γκολ πέτυχε ο Εντοάρντο Ντι Σόμα, ενώ καθοριστική συμβολή είχε ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Τζιανμάρκο Νικόζια, που επιστρατεύτηκε στα μέσα του τρίτου οκταλέπτου από τον Σάντρο Καμπάνια και απέκρουσε και πέναλτι.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της τελικής φάσης του World Cup και το υπόλοιπο πρόγραμμα: